Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hospodaření ZČU - rozvojové projekty

8. 10. 2010

Spásou mají být rozvojové projekty

PLZEŇ – Další propouštění zaměstnanců a rušení některých studijních oborů – takové následky budou mít pro Západočeskou univerzitu (ZČU) další škrty, které ministerstvo školství plánuje pro všech 26 veřejných vysokých škol pro příští rok.

Celkem by měly být jejich rozpočty kráceny o 2,3 miliardy korun. Rozpočty vysokých škol byly sníženy už letos, a to o jednu miliardu. Kompenzací za tyto škrty mají být rozvojové projekty, které by měly vysokým školám přinést v následujících třech letech zhruba 2,1 miliardy Kč ročně.

Provozní dotace veřejných vysokých škol se mají příští rok snížit o 1,9 miliardy. »Pro polovinu fakult už je toto číslo existenční,« uvedl včera prorektor ZČU Jan Horejc. Letos už musela ZČU uspořit 13 milionů korun, což se dalo ještě vstřebat. »Fakulty i rektorát propustily desítky lidí, redukovaly se studijní programy, materiálové náklady i cestovné,« dodal rektor ZČU Josef Průša.

S šetřením na vysokých školách příliš nesouhlasí plzeňský zastupitel a lídr kandidátky KSČM do plzeňského zastupitelstva Jiří Valenta. Ten se obává, že úsporami bude trpět vědecká činnost vysokých škol. To je bude nutit hledat k této činnosti partnery v podnikatelské sféře, což nepovažuje Valenta za vhodné. A to kvůli možnému ohrožení nezávislosti vysokého školství. Podle něj také vydává ČR na vysoké školy nejmenší procento ze státního rozpočtu ze všech okolních zemí.

Peníze určené na rozvojové programy půjdou z valné části na vzdělávání, řekl po včerejším zasedání České konference rektorů v Plzni rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša. Žádný jiný rektor na setkání s novináři nedorazil. Podle rektorových slov by peníze z rozvojových projektů měly možná z velké části nahradit výpadek státních peněz. A co to vlastně ony rozvojové projekty jsou? »Vypíše se program, který má své priority. Vysoké školy vypíší různé projekty, které ministerstvo projedná, schválí a financuje.« Rektor naznačil, že z rozvojových projektů by ZČU mohla dostat až 90 milionů korun. Při všech těchto rádoby pozitivních zprávách může být ale kamenem úrazu to, že ministrovy sliby ohledně rozvojových projektů jsou jen jeho návrhy, které ještě nebyly schváleny.

Pro ZČU škrty znamenají, že bude muset ušetřit v příštím roce podle současných odhadů asi 85 milionů, což je zhruba desetina ročního provozního rozpočtu univerzity. Kromě dalšího propouštění zaměstnanců se budou podle rektora rušit některé velmi drahé studijní obory, jako je hra na akordeon nebo operní zpěv. Naproti tomu se může zdát poněkud paradoxní, že v době úspor bude ZČU zahajovat realizaci čtyř projektů. V příštím roce se například začne stavět Ústav umění a designu, který se plánuje již sedm let. Tyto projekty jsou ale financovány z evropských peněz, 15 % hodnoty projektu platí stát.

5. 10. 2010(ma)

www.halonoviny.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář