Jak a co řeší zastupitelstvo města Plzně od zastupitele za KSČM
Minulý týden proběhlo jednání plzeňského městského zastupitelstva. Který bod byl podle vás nejvíce kontroverzní? A jak jste vy, resp. klub KSČM, o tomto bodě hlasoval?
Kontroverzních bodů v jednání ZMP je z ideového hlediska nesmiřitelnosti sociálních pozic levice – pravice vždy hodně. Ale vždy v období před volbami do komunálních zastupitelstev neúměrně stoupá počet jednacích bodů, kdy se na poslední chvíli nevýhodně prodává či směňuje městský majetek. Často je tak, podle mého názoru, město zbytečně ochuzováno o lukrativní pozemky nebo například o historické domy. Vše se kamufluje a odůvodňuje dírami v městském rozpočtu, které údajně nelze jiným způsobem zacelit. A město i díky nevýhodným prodejním cenám, poníženým světovou hospodářskou krizí chudne a chudne. Šest komunistických hlasů nedokáže těmto nevýhodným rozprodejům či směnám zabránit. A v tomto duchu probíhalo i poslední jednání zastupitelstva.
Novým velitelem plzeňské městské policie byl zastupiteli zvolen 53letý Antonín Šturm. Je to podle vás správná volba? Na co by se nový velitel měl ohledně fungování MP zaměřit především?
Vzhledem k tomu, že jsem mohl poznat pana Šturma osobně, pracoval se mnou několik let jako pedagogický pracovník, domnívám se, že je volba jeho osoby správným krokem. Snad již konečně utichnou skandály, které se rojily kolem radního pro bezpečnost Palečka (ODS) či bývalého velitele městské policie Hosmana. Nový velitel by měl navýšit stavy strážníků, zkvalitnit jejich výcvik a zasadit se o jejich postupné dovzdělávání, stejně tak je nutno městskou polici technicky dovybavit, aby zdárně obstála v boji s vysokou kriminalitou na území krajského města. Dále je nutno zefektivnit práci strážníků na úkor administrativy, což v praxi znamená jejich zvýšený výskyt ve vytipovaných lokalitách, například u hlavního nádraží či oblastech vnitřního města.
Při hlasování se několikrát projevila nejednotnost městské koalice, takže se jednání protahovalo o desítky minut, během nichž si strany pravicové koalice ujasňovaly své postoje k projednávaným tématům. Nepřekvapilo vás to?
Ano, nejednotnost Rady města Plzně čiší z každého jejího kroku. Stává se nyní málokdy, že by všichni radních hlasovali stejně. Nejednota se projevuje i v jejich vystoupeních, kdy spolu výslovně a často zásadně nesouhlasí. Tento jev přičítám tomu, že komunální volby jsou již za dveřmi, jejich existenční nervozita narůstá a někteří radní snad již i koketují s jinými politickými subjekty. Léta pevní koaliční spojenci ODS se dnes jakoby snaží ukázat veřejnosti, že je jim najednou dlouhodobě praktikovaná komunální politika ODS cizí, a že jsou připraveni zasednout v radě města i pod jiným vedením. Samozřejmě, že mluvím o KDU-ČSL nebo o Pravé volbě pro Plzeň, což je lokální subjekt jakoby již předpřipravený pro povolební srůst s TOP 09.
23. 6. 2010Václav MÍKA
www.halonoviny.cz