Jdi na obsah Jdi na menu
 


Knihovny a zvýšení DPH - I.Levá poslankyně KSČM

Levá: Zvýšení DPH u knih je zvláště pro malé knihovny smrtící.

PRAHA – Od pondělí probíhá ve stovkách veřejných knihoven ČR Týden knihoven.

Jeho posláním je přednáškami a besedami, ale i projekcemi či veřejnými čteními zvýšit zájem o literaturu a knihovny samotné. Akce se koná ve stínu hrozícího zvýšení DPH na knihy.

Letošní popularizační týden se koná již po patnácté. »Týden začal celostátní akcí nazvanou Velké říjnové společné čtení aneb Pocta Karlu Jaromíru Erbenovi,« sdělil za pořadatele Roman Giebisch. V listopadu si totiž připomínáme 200. výročí narození českého básníka, autora známé Kytice. Každý den v týdnu je v knihovnách, jež se projektu účastní, zaměřen na jednu z cílových skupin čtenářů – na děti, seniory, rodiče na rodičovské dovolené, handicapované apod. Letošní motto zní »15. kraj ČR – kraj knihoven«.

Smrtící zvýšení DPH

Nad 15. ročníkem Týdne knihoven visí Damoklův meč zvýšené DPH na knihy, což může od příštího roku značně ztížit cestu dobré knížky a učebnice ke čtenáři. Koalice se navzdory kritice politické opozice, knihkupců a nakladatelů dohodla, že snížená sazba 10 % se kvůli ucpání děr v pravicové důchodové reformě zvýší pro příští rok na 14 %, a od roku následujícího na 17,5 %. »Zvýšení DPH speciálně u knih, pokud to projde - Senát může usnesení sněmovny zvrátit – je pro knihovny smrtící, zvláště pro ty malé,« řekla k perspektivám knihoven stínová ministryně kultury, poslankyně KSČM Ivana Levá. »Pokud ceny knih v důsledku vyšší DPH stoupnou, což je zřejmé, budou knihovny méně doplňovat svůj knihovní fond. A to je velmi špatné. Vždyť přece chceme, aby všichni četli, především pak děti a mládež,« doplnila s tím, že knihovny mají nezastupitelnou roli a v mnohých obcích jsou centrem veškerého společenského dění. Práce knihovníků a knihovnic, ačkoli jsou podprůměrně odměňováni, si poslankyně velmi váží.

Levá upozornila i na další nebezpečí plynoucí z vyšší DPH u učebních textů. »Také vědecké a univerzitní knihovny budou omezovat nákup drahých učebních textů. Kvalitní odborná kniha už dnes může přijít i na tisíce korun a přitom je pro studium budoucích odborníků nezbytná,« zdůraznila. Čekací doby na výpůjčky tak budou ještě delší, doplnila.

Knihovny oceněny

Součástí Týdne knihoven je včerejší udělení knihovnických ocenění. Titul Knihovna roku putuje do veřejné knihovny působící v obci Vavřinec na Blanensku. Knihovna se podle poroty významně podílí na kulturním a společenském životě obce, knížky si ve »své« knihovně půjčuje plná pětina obyvatel obce. V kategorii Významný informační počin cenu získala Moravská zemská knihovna v Brně, která na internetu zpřístupnila unikátní kolekci tisíců starých map (tzv. Mollovu sbírku). Městskou knihovnou roku se stala knihovna v Lounech.

Městská knihovna v Praze slaví

Cíle Týdne knihoven měrou vrchovatou naplňuje Městská knihovna v Praze (MKP), která letos slaví 120. výročí svého založení. K významnému jubileu připravila řadu koncertů, filmových projekcí, přednášek a seminářů a také výstavu Vylodění Ve Smečkách aneb Vše, co možná nevíte o Městské knihovně v Praze a nenapadlo by vás se na to zeptat. Na výstavě v Galerii Smečky v centru hlavního města je až do 19. listopadu k vidění i originál Pražské bible, prvotisk z roku 1488, nejstarší a nejvzácnější kniha v knihovním fondu MKP.

Činí se však i v jednotlivých pobočkách MKP. Např. pobočka Opatov denně obslouží na 800 čtenářů, o sobotách na tři stovky. Není dne, kdy by se v jejích prostorách na Opatovské ulici na největším sídlišti, Jižním Městě, nestřídaly školní skupiny na besedách, ve foyeru se konají pravidelné výtvarné výstavy – nyní malířské studie Pavla Kašpárka. Opatovská pobočka MKP disponuje také novou sympatickou službou – biblioboxem, jenž slouží k non-stop vracení knih.

5. 10. 2011(mh)

http://www3.halonoviny.cz/articles/view/227583