Nechceme americkou, ani jinou cizí základnu na našem území
Rozhovor s Ladislavem Urbanem, předsedou Plzeňské krajské rady KSČM
Přímá demokracie bohužel není závazná pro volené zástupce
Nechceme americkou, ani jinou cizí základnu na našem území
Předčasné volby se budou tentokrát odehrávat v době hluboké hospodářské krize. Jak se projevila v Plzeňském kraji?
Světová ekonomická a finanční krize je v našem kraji, tak jako v celé republice, vyvrcholením dvacetileté destrukce hospodářství od roku 1989. V kraji prakticky zanikly všechny významné výrobní obory, z nichž některé měly i více než stoletou tradici. Místo zničených a rozkradených podniků a závodů vznikla v kraji řada výrob zahraničních investorů, víceméně montážního charakteru nebo výrob zdravotně nevhodných. Tyto zahraniční společnosti v současné době uzavírají své filiálky na našem území a přesouvají výrobu do mateřských zemí nebo do zemí s levnější pracovní silou a nižšími provozními náklady. V Plzeňském kraji není přesto situace tak vážná jako např. na severní Moravě nebo v severních Čechách. Nezaměstnanost se pohybuje od 5,4 % v Plzni po 11,6 % v Tachově. Nová pracovní místa se však budou snáze vytvářet právě v Plzni, než např. na Tachovsku. Do sociální situace se zatím rostoucí nezaměstnanost mnoho neprojevila. Lidé měli určité úspory, někteří dostali i dost vysoké odstupné a věří, že se situace brzy zlepší. Větší sociální tlak se může projevit až koncem roku a to již bude po volbách. V předvolební agitaci proto tuto kartu nebudeme moci plně využít.
Zohlednili jste okolnost, že volby proběhnou v době krize, nějak při sestavování kandidátky?
Na sestavování kandidátky současná krize nemá vliv. Kandidáti byli vybíráni dlouhodobě již od ZO KSČM. V každém okrese zvažovali ty nejlepší s předpoklady pro případnou práci v Poslanecké sněmovně a na úrovni kraje pak bylo pouze sestaveno pořadí tajným hlasováním.
Mohl byste vyjmenovat hlavní přednosti u první desítky lidí z kandidátky?
Prvních sedm míst zaujali nejlepší kandidáti z jednotlivých okresů. Všichni jsou schopni v případě zvolení funkci vykonávat dobře. Lídrem kandidátky je zvolen současný poslanec Karel Šidlo, který dlouhodobě pracoval u ČD, a otázkám dopravy, nejen železniční, opravdu rozumí. Dalšími jsou vychovatel mládeže, poslankyně, která velmi dobře zvládla problematiku médií a kultury, právnička, soukromí podnikatelé a starosta obce. Bohužel nemáme na kandidátce lékaře, kterého by v případě zvolení nový poslanecký klub doopravdy potřeboval. Věkově jsme se snažili o zařazení mladších lidí a žen, aby kandidátka vyhovovala různým požadavkům voličů.
Jakou důležitost v předvolební kampani budete klást na problematiku radarové základny USA v Brdech? Část veřejnosti je toho názoru, že Američané zde základnu již nebudou chtít postavit.
Odpovím nejprve na konec otázky. Pokud budou Američané skutečně stát o radar v Brdech - pak tu bude, přestože jej kolem 70 % občanů odmítá. Je to dáno tím, že naše vlády a Poslanecká sněmovna od roku 1989 sledují podlézavou až lokajskou politiku vůči USA a názor občanů je celých 20 let mnoho nezajímá. My samozřejmě nechceme ani americkou, ani žádnou jinou cizí vojenskou základnu na území kraje ani státu. Vyjádřili jsme to řadou protestních akcí, petiční aktivitou a tento problém opět zvedneme. Musíme lidem ukazovat, jaká je zde demokracie, že vlastně jde jen o hlas ve volbách. Poslanci nejsou ze zákona odpovědni svým voličům, jsou neodvolatelní a zodpovědni jen svému svědomí. Takto řečeno nejde vlastně o nic demokratického. Přímá demokracie, která je vyjádřena např. referendem, není závazná pro volené zástupce - to je velký nedostatek dnešní zastupitelské demokracie.
26. srpna 2009, redakční zpráva