Plzeň musí šetřit kvůli krizi
Plzeň musí šetřit, jde o to na čem
PLZEŇ - Propad příjmů rozpočtu města Plzně kvůli ekonomické krizi dosáhne v letošním roce asi 400 milionů korun.
Vedení města odmítá přistoupit na zadlužování, proto hledá způsoby na čem ušetřit. Část schodku pokryje asi dvousetmilionový přebytek z loňského hospodaření.
Více podrobností bude známo až po čtvrtečním jednání městských radních. Už nyní ale některé záměry na veřejnost pronikly. Především budou odpískány stavby plánované na letošní rok, ale dosud nezahájené. Mají být také zastaveny investice do stavebních úprav městského bazénu, šetřit se má i na opravách městských bytů, městské policii i opravách místních komunikací. Proti takovým úsporám se jednoznačně postavili plzeňští komunisté: Šetřit by se mělo úplně jinde. Ještě po prvním lednu se dávalo devadesát milionů na stavbu sportovního areálu v Českém údolí, upozorňuje předsedkyně klubu KSČM v zastupitelstvu Ivanka Divišová na to, že městská pravicová koalice si už v době, kdy byly projevy krize jasně zřetelné, ještě vyhazovala z kopýtka .
Naráží na fakt, že v přehradě České údolí, u jejíhož jižního břehu by se nový areál měl rozkládat, je voda každým rokem kvůli sinicím po většinu letní sezony nevhodná ke koupání. Proto projekt počítá s tím, že v blízkosti břehu vzniknou samostatné bazény tak, aby se zde lidé mohli vůbec koupat. Divišová se obává, aby takto vynaložené městské miliony nebyly vyhozeny téměř zbytečně. Nesouhlasí ani se zastavením investic do městských bytů. Městské byty jsou mezi ostatními nejvíce zanedbané. Sama v jednom takovém žiji už od prosince 1971. Kdyby mi voda prosakující od souseda nezničila kuchyňskou linku, asi bych dál žila s tou původní, ilustrovala péči města o vlastní bytový fond. Podle zastupitelky by město mělo především šetřit na zbytečnostech, jako jsou drahé studie, které měly určit, kolik lidí na magistrátě pracuje zbytečně. Tyto studie byly drahé, ale k ničemu, protože se podle jejich výsledků stejně nikdo neřídil, dodala zastupitelka.
Divišové stranický kolega v zastupitelstvu Jiří Valenta zase nesouhlasí s tím, aby se škrty ve výdajích dotkly plánovaných oprav městského bazénu. Podle něj toto hojně využívané sportovní zařízení nutně potřebuje rekonstrukci. Sám má zdokumentováno například to, jak jsou prostory pánských šaten zamořeny plísní. Současná krize podle něj navíc ukazuje, jak je pro město výhodné vlastnit lukrativní společnosti, jakou je Plzeňská teplárenská. Tato stoprocentně městem ovládaná zisková firma pravděpodobně poskytne patnáctimilionovou finanční injekci plzeňskému profesionálnímu hokejovému klubu. Jeho dosavadní sponzor už totiž odmítl prodloužit smlouvu a manažerům se nepodařilo najít sponzora nového. Podle Valenty finanční pomoc ze strany města či městské firmy je asi nutná, protože prvoligový hokej by ve městě měl zůstat. Nemělo by ale jít o dotaci, nýbrž o půjčku. Valenta poukazuje na to, že jde o profesionální sportovce s nemalými platy. I když plzeňský primátor uvedl, že plzeňští hokejisté si s ohledem na finanční situaci svého klubu snížili příjmy o 20 procent. Valenta odmítl uvažovaný pronájem Plzeňské teplárenské silné finanční skupině. Pronájem je podle mne jen předstupněm k chystanému prodeji, říká s tím, že město by se nemělo zbavovat tohoto rodinného stříbra. Jinak by v podstatě bylo závislé jen na příjmech z daní a státního rozpočtu. PT je prý poslední firmou v majetku Plzně, která slušně vydělává. Takovou byla i spalovna nebezpečného odpadu, než byla prodána. Moc by mě zajímalo, kdo se na jejím prodeji tenkrát nakapsoval, dodal Jiří Valenta.
3. června 2009, (ma)
Haló noviny
www.halonoviny.cz