Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po volbách nelze vyloučit větší sociální tlak

23. 4. 2010

Po volbách nelze vyloučit větší sociální tlak

obává se Ladislav Urban, předseda Plzeňské krajské rady KSČM

Nastávající volby se budou odehrávat v době hluboké hospodářské krize. Jak se projevila v Plzeňském kraji?

Světová ekonomická a finanční krize je v našem kraji vyvrcholením dvacetileté destrukce hospodářství od r. 1989. V kraji prakticky zanikly všechny významné výrobní obory, z nichž některé měly i více než stoletou tradici. Místo zničených a rozkradených podniků a závodů vznikla v kraji řada výrob zahraničních investorů, víceméně montážního charakteru, nebo výrob zdravotně nevhodných. Některé tyto zahraniční společnosti v současné době uzavírají své filiálky na našem území a přesouvají výrobu do mateřských zemí nebo do zemí s levnější pracovní silou a nižšími provozními náklady. V Plzeňském kraji není přesto situace tak vážná jako např. na severní Moravě nebo v severních Čechách. Nezaměstnanost se k 31. 3. 2010 pohybovala od 6,5 % v Plzni po 13,6 % v Tachově. Nová pracovní místa se však budou snáze vytvářet právě v Plzni než např. na Tachovsku. Do sociální situace se zatím rostoucí nezaměstnanost mnoho neprojevila. Lidé měli určité úspory, někteří dostali i dost vysoké odstupné a hodně z nich věří, že se situace brzy zlepší. Větší sociální tlak se může projevit až po volbách. Zejména pak tehdy, vytvoří-li se povolební pravicová koalice nebo např. koalice ČSSD, KDU, VV. Pak by jistě došlo k opatřením v neprospěch většiny občanů.

Zohlednili jste okolnost, že volby proběhnou v době krize, nějak při sestavování kandidátky?

Na sestavování kandidátky současná krize nemá vliv. Kandidáti byli vybíráni dlouhodobě již od ZO KSČM. V každém okrese zvažovali ty nejlepší s předpoklady pro případnou práci v PS PČR a na úrovni kraje pak bylo pouze sestaveno pořadí tajným hlasováním. Odborné i morální předpoklady všech kandidátů dávají záruky na prosazování našeho programu.

Mohl byste vyjmenovat hlavní přednosti u první desítky lidí z kandidátky?

Prvních sedm míst zaujali nejlepší kandidáti z jednotlivých okresů. Všichni jsou schopni v případě zvolení funkci vykonávat dobře. Lídrem kandidátky je současný poslanec Karel Šidlo, který dlouhodobě pracoval u ČD, a otázkám dopravy, nejen železniční, opravdu rozumí. Dalšími jsou vychovatel mládeže, poslankyně, která velmi dobře zvládla problematiku médií a kultury, právnička, soukromí podnikatelé a starosta obce. Bohužel nemáme na kandidátce lékaře, kterého by v případě zvolení nový poslanecký klub doopravdy potřeboval. Věkově jsme se snažili o zařazení mladších lidí a žen, aby kandidátka vyhovovala různým požadavkům voličů.

Plzeňský kraj láká turisty především na svou nejatraktivnější lokalitu, kterou je Šumava. Máte ale vy v rámci tohoto regionu nějaké místo, které vám z nějakého důvodu přirostlo k srdci, a přitom není mezi lidmi příliš známé?

Ano, s atraktivitou Šumavy souhlasím, i když poškození její přírody nabylo zejména na území NPŠ katastrofálních rozměrů. Ale i to je možné vidět – jak dovede člověk při neodborném jednání přírodu ničit.

Jako obyvatel chodské metropole mám samozřejmě rád Chodsko. Narodil jsem se v Domažlicích a ty mi přirostly k srdci. Jejich tisíciletá historie a pak osobitý chodský folklor a příroda, zejména hřebeny Haltravy. Také kolem Čerchova je nádherná, zachovalá příroda, lesy, pramen Bystřice. To skutečně návštěvníka osloví. Tato místa mohu doporučit každému k aktivnímu odpočinku.

Připravil Václav MÍKA

22. dubna 2010, Václav MÍKA

www.halonoviny.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář