Priorita? Ochrana kulturního dědictví! poslankyně Ivana Levá
Ivana Levá, členka výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Priorita? Ochrana kulturního dědictví!
Nejprve k formální stránce prohlášení. Uvozovací věty typu vláda chápe, vláda si je vědoma, vláda si uvědomuje… mě naplňují rozpaky.
Vláda přece musí chápat, musí si být vědoma, musí si uvědomovat, jinak by snad ani vládou být nemohla. Proč potom takové zdůrazňování?
A teď k samotnému obsahu. První prioritou každé české vlády v oblasti kultury by měla být ochrana kulturního dědictví, toho, co jsme dostali po našich předcích. Druhou prioritou je podpora rozmanité původní české tvorby, abychom něco zanechali pro budoucí generaci. O podpoře mladých tvůrců není v prohlášení ani slovo. A za třetí - zajištění financování a široká dostupnost kultury. Závazky nové vlády se v tomto světle zdají nekonkrétní nebo nedostatečné.
V Evropě je výrazným trendem budovat silnější kulturní sektor, který může být významným zaměstnavatelem, tvůrcem daňových příjmů a přispívat více k růstu ekonomiky. Ve vládním prohlášení však chybí jakýkoliv cíl jak v oblasti tvorby pracovních míst, zvýšení příspěvku kultury k HDP nebo podpory dalšího budování kreativního sektoru. Ve vládním prohlášení mi také chybí konkrétnější cíle a návrhy v oblasti zlepšení propojení cestovního ruchu a kultury.
Nová vláda by se měla více zabývat zlepšením financování kultury, které se dlouhodobě zanedbává. První cestou nadále podle prohlášení zůstane získávání prostředků z rozpočtu. Kultura je dlouhodobě podfinancovaná. Vláda si však v prohlášení nestanovuje žádný konkrétní cíl v objemu peněz v kultuře. Vláda by měla říci, jaké procento z HDP se chystá v příštích letech na kulturu věnovat. Podle mne by objem peněz neměl nadále klesat, ale dosáhnout jednoho procenta, výhledově stoupat. Férově by alespoň vláda umožnila rychlý start k zajišťování financování z dalších zdrojů. Vítám, že vláda ve svém prohlášení vyhlašuje otevřenost k další podpoře spolufinancování kultury ze soukromého a neziskového sektoru.
Financování z EU obecně stoupá, ale i zde jsou rezervy. Česká republika je pozadu v oblasti daňových zvýhodnění pro firemní sponzory a dárce v oblasti kultury. Střední a malé firmy by mohly více a snadněji podporovat osvědčené lokální kulturní projekty mimo Prahu a tím pomoci zlepšovat dostupnost kultury.
Jsme pro daňové asignace
Velký dopad na rozpočty kulturních institucí by mělo zavedení daňových asignací, které dlouhodobě podporujeme. Ve vládním prohlášení není věnován asignacím prostor, pouze zmínka o mecenášství. Mělo by se začít u organizací, jako je Národní divadlo, Národní muzeum a další. Daňové asignace by přinesly podporu i pro neziskové organizace činné v kultuře. Těm prohlášení nevěnuje téměř žádnou pozornost. Vláda by měla také aktivněji podpořit kulturní sektor v »samozískávání« peněz. Ve svém prohlášení to však nijak konkrétně nezmiňuje.
Ráda bych, aby ministerstvo kultury nabídlo kulturním organizacím všech velikostí konzultační program, který jim dá lepší informace o grantech a pomůže s komunikací a získáváním peněz od nestátního sektoru.
Ke grantovému systému. Vláda říká, že předloží přesná pravidla pro poskytování dotací. Je třeba začít tím, že vláda uloží a podpoří rovnoměrnější krytí žánrů, rozmanitost, a dá stejné šance malým i velkým žadatelům. Grantové komise jsou také dlouhodobě kritizovány. Vláda by měla ve svém prohlášení alespoň naznačit, že grantové komise by do budoucna měly být veřejné, s dopředu jasně definovanými kritérii a s větším zapojením ekonomických expertů.
Dlouhodobě je zanedbávána podpora takzvané malé kultury mimo velká města, dělané na ochotnické bázi, kultury v nekomerčních oborech.
Jako učitelce mně dovolte poznamenat, že v ČR neexistují - nevím o nich - společné granty ministerstva kultury a ministerstva školství s cílem naučit děti i studenty rozumět kultuře, přijímat ji, a také tvořit.
17. 8. 2010 Ivana LEVÁ
poslankyně
www.halonoviny.cz