Stadion ve Štruncových sadech v Plzni po hlasování, názor KSČM
OTÁZKA PRO Janu BYSTŘICKOU, předsedkyni klubu KSČM v plzeňském zastupitelstvu
Zastupitelé města na svém posledním jednání schválili uvolnění 195 milionů korun na rekonstrukci fotbalového stadionu ve Štruncových sadech tak, aby už letos na podzim vyhovoval požadavkům UEFA.
Komunisté se při hlasování zdrželi. Proč?
Zjistili jsme, že by bylo možné stadion rekonstruovat tak, že by na něm byla zachována atletická dráha. A přitom by vyhovoval požadavkům UEFA. To by znamenalo, že by se nemusel stavět nový atletický stadion v městské části Skvrňany (na jeho stavbu město slíbilo 67 milionů, pozn. red.) Tento návrh předkládal na zastupitelstvu také bývalý ekonomický náměstek Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň).
Diskuse k tomuto bodu byla dost vypjatá, trvala asi tři hodiny. V ní například zaznělo, že na trávníku na rekonstruovaném stadionu se nebudou smět konat koncerty a podobné velké akce. Trávník by se musel v takových případech překrývat, což je dost pracné a navíc to takovou akci prodraží. Náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD) sice řekl, že bude trvat na tom, aby se na stadionu mohly konat i kulturní akce. Jenže - stadion patří městu. Dokud na něm byla atletická dráha, mohli ji využívat i členové různých sportovních jednot, děti, zkrátka lidé, kteří nejsou sportovními profesionály. Fotbalisté jsou profesionálním klubem, dá se říct, že se jedná o obchodní společnost. Takže městský majetek bude využíván jen jednou společností. Argumentovalo se také tím, že po povodních v roce 2002 (tehdy byl celý stadion zaplaven vodou, nachází se totiž na jednom z nejnižších míst Plzně, nedaleko soutoku řek Radbuzy a Mže, pozn. red.) byla atletická dráha kompletně opravena a zmodernizována.
Náš klub o této věci hodně diskutoval, jednali jsme o tom také s městským výborem KSČM. Měli jsme obavy z toho, aby nám lidé neřekli, že stavíme megalomanské stavby, a přitom nejsou peníze například ve čtvrti Božkov na dobudování kanalizace. Proto jsme nakonec podpořili úspornější variantu. Koaliční strany ČSSD a ODS byly proti, a tak kvůli jejich hlasům tato úspornější varianta neprošla. Při hlasování o návrhu koalice jsme se zdrželi hlasování. Nechtěli jsme být vyloženě proti, protože sport k Plzni také patří. A proč koalice nepřistoupila na to, aby i po rekonstrukci zůstala na stadionu dráha pro atlety? Prý fotbalový stadion s atletickou drahou mají jen stadiony na východ od nás. Na západ mají města údajně jen samostatný stadion…
29. 1. 2011(ma)
www.halonoviny.cz