Upálení na protest proti režimu dříve a dnes
"Vhodně" se upálit dokázal jen Palach
Když se Jan Palach před oněmi 40 lety upálil, netušil, že se stane po Janu Husovi na dlouhou dobu jediným Čechem, který svým činem vstoupí do historie.
Současná podoba kapitalismu formovaná mediokracií ani nikoho jiného připustit nemůže, neboť na nebi může být pro stádo jen jedno slunce a jakékoli debaty o skutečných tématech se dnes nepřipouští.
Tenkrát se po Janu Palachovi upálil Jan Zajíc a následoval ještě Jihlavan Evžen Plocek. O to větší smůlu mají mladí lidé, kteří ukončili svůj krátký život právě v souvislosti s tím, že jejich svědomí nedokázalo již unést tíhu odpovědnosti, kterou na ně naložily vlády naší země v souvislosti s loupežnými vztahy mezi zeměmi v současné etapě globálního imperialistického šovinismu. Bylo jich dost, bohužel. A dovolte nám přinést jejich příběhy, zobrazené bezprostředně po tragédiích. Tak jako tomu bylo dřív, i kapitalistická propaganda z nich udělala blázny - jak jinak zesměšnit skutečné nepřátele vládnoucích tříd?
Upálený středoškolák Zdeněk Adamec
Na místě zoufalého činu Zdeňka Adamce z Humpolce, který se upálil ve čtvrtek 6. března 2003 ráno na pražském Václavském náměstí, se před polednem objevila první kytička. Právě na terase Národního muzea, kde ještě páchla hořlavina a zůstala ožehnutá krabička sirek, plačící dívka Eva položila svazek drobných narůžovělých karafiátů.
Zůstaly tam osaměle hodinu, kdy přišla žena s kyticí žlutých růží. Dozvěděla jsem se tu smutnou zprávu. Pořád tomu nemůžu uvěřit, protože mám doma stejně starého syna, utřela si uplakané oči.
Mnohem více kytic bylo v té chvíli na chodníku, kam dopadlo nešťastníkovo hořící tělo. Na ležícím dřevěném kříži, který v dlažbě před fontánou připomíná památku Jana Palacha, zářilo několik rudých a bílých růží, pestrobarevných karafiátů.
Upálený vysokoškolák Roman Mášl
V noci z 1. na 2. dubna 2003 se upálil také 21letý vysokoškolák Roman Mášl z Prachatic. Na Karlovarské třídě v Plzni se krátce po půlnoci polil ředidlem a technickým benzinem (je zajímavé, že Jan Zajíc se také polil benzinovým čističem) a pak se zapálil. V době příjezdu záchranky už mu nebylo pomoci. Policie našla na koleji, kde bydlel, dopis na rozloučenou. To, co mladý muž v dopise uvádí jako důvod sebevraždy, se dá shrnout do jedné věty - byl nespokojený se současným stavem naší společnosti, uvedl mluvčí plzeňských policistů Petr Kovář.
Mladík se upálil na parkovišti před internátem pro studentky Střední zdravotnické školy. Jedna z nich celou tragédii sledovala z okna. O půlnoci mě vzbudil hrozný výkřik. Myslela jsem si, že je to jeden z opilců, kteří se tudy vracejí z hospody. Koukla jsem z okna a uviděla oheň. Vzbudila jsem holky na pokoji a pak jsme si všimly, že pod oknem pobíhá hořící člověk. Byly jsme v šoku a nevěděly, co máme dělat. Zavolaly jsme paní vychovatelku, a ta přivolala záchranku. Pak nám zakázala jít ven. On tam běhal asi dvě nebo tři minuty a pak upadl a zůstal ležet na zemi. Vychovatelka s vrátným mezitím vyběhli ven, ale už to nemělo cenu, popisovala otřesená dívka.
Asi 15 minut po půlnoci na místo dorazily jednotky záchranné služby, hasičů a policie. Policie oblast okamžitě uzavřela. Záchranáři se snažili popáleného mladíka oživit, ovšem po několika marných pokusech museli konstatovat jeho smrt.
Ačkoli upálený u sebe neměl žádné doklady, policisté už krátce po příjezdu uvedli, že jde o velmi mladého muže. Na místě také zajistili asi 10 metrů od těla několik prázdných lahví od ředidla.
Mladík byl studentem Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Studoval druhým rokem na pedagogické fakultě, obor němčina a dějepis pro základní školy, řekla k tomu mluvčí univerzity Jarmila Smazalová. Mladík z jižních Čech podle ní patřil k výborným studentům a s učením neměl problémy.
Reakce jeho kamarádů ze třídy byly šok, slzy v očích a nevěřícné kroucení hlavou. Ještě v úterý se smál, byl samá legrace a hýřil vtipem. To snad ani není možné. Je to poslední člověk, od kterého bych to čekal, řekl jeden z jeho spolužáků. Roman byl pohodář. Ze zásady nepil alkohol a ani nekouřil. Byl snad jediným studentem, který chodil na všechny přednášky. Na druhou stranu to ale byl zase kluk uzavřenej, nesvěřoval se s problémy a někdy byl i dost náladovej, dodal další. Podle spolužáků Romana silně ovlivnila válka v Iráku. Pořád dokola nadával na zabíjení v Iráku i na Američany. Roman patřil k dobrovolným záchranářům. Tím úplně žil, potvrdila jedna ze spolužaček.
Klaus: Neupalujte se!
V ČR vládne demokracie a zejména mladí lidé se nemusejí upalovat proto, aby vyjádřili svůj názor. V otevřeném dopise to uvedl prezident Václav Klaus. Všechny tyto zoufalé činy mají, zdá se, leccos společného, poznamenal k sérii tragických sebevražd.
Psychologové vidí za veřejným upálením 19letého studenta Zdeňka Adamce z Humpolce jeho snahu sdělit společnosti zprávu o jejím stavu. Už jenom proto, že zvolil vzácný způsob sebevraždy a tak symbolické místo - hořící dopadl u památníku Jana Palacha.
Primář bohnické psychiatrické léčebny Tibor Mikloš uvedl, že na člověka může doléhat velké množství věcí včetně otázek soužití mezi lidmi a stavu společnosti. On tyto momenty považuje za velmi tíživé a nevidí východisko. A právě dlouhodobá, hluboká a intenzivní deprese může podle něj přejít až v duševní nemoc. Psycholog Karel Humhal v rozhovoru pro Radiožurnál však vyslovil názor, že i kdyby se u Adamce jednalo o psychickou nemoc, jeho čin přesto vypovídá o stavu celé společnosti.
Kruh se uzavírá
Kapitalistické excesy násobené prostředím české maloburžoazní kotliny vedly k oběti nejvyšší Jiřího Simona, který se na Nový rok oběsil na protest proti nedávno otevřenému Obchodnímu centru City Park v Jihlavě, které znehodnotilo tamní městské historické jádro. Kde jsou ti křiklouni kritizující Prior? Ti za Jiřího Simona zaplaceno nedostanou, a tak mlčí. Je však dobře, že nemlčí český národ a celá stovka občanů se sešla 12. ledna k uctění památky další oběti restaurace kapitalismu v Čechách.
Příznivci Jiřího Simona chtějí podle jednoho z iniciátorů pietní akce Marka Řezáče z Jihlavy zveřejnit dokumenty, které Jiří Simon shromažďoval několik let (týkající se City Parku Jihlava). Chceme pokračovat v jeho aktivitách, už proto, že se o to lidé zajímají. Chceme, aby se celá věc prošetřila, protože si myslíme, že obchodní centrum nevzniklo v souladu se zákony. A pokud tam opravdu bylo pochybení, aby se z něj zodpovídali konkrétní lidé a našel se viník, uvedl Řezáč.
Dokumenty budou Simonovi příznivci zveřejňovat na jeho internetové stránce www.iclubjihlava.cz, kde sám publikoval veškerou získanou dokumentaci ohledně City Parku. Část dokumentů se ale bohužel ztratila. Byla totiž uložena v počítači, který z domu Simonových ukradl po jeho smrti neznámý zloděj, který se do domu vloupal hned dvakrát po sobě. Přestože lokalitu, na které stojí také náš dům, sledují nepřetržitě dvě průmyslové kamery, právě v době obou krádeží byly prý natočeny opačným směrem, což je zvláštní, dodal Simon mladší. Inu, náhody se dějí, zejména v Čechách.
Dodejme závěrem: Člověk má hořet láskou, ne plamenem smrti. Nezapomínejme proto a bojujme za skutečnou demokracii, ať už to nikdo nikdy neudělá!
Haló noviny, 20. února 2009, Zdeněk MILATA