Zametal Pospíšil na fakultě stopy nepříjemné pro ODS?
PLZEŇ – Jiří Pospíšil, jenž byl tento týden jmenován ministrem spravedlnosti za ODS, odchází z tohoto důvodu z funkce děkana Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.
Včera sdělil novinářům, že nejraději by odešel k 31. červenci, nejpozději pak k 15. srpnu.
Pospíšil shrnul své působení v čele fakulty: »Byly obnoveny orgány fakulty, nově ustanovena vědecká rada, ustaveno nové kolegium děkana jako poradní a kontrolní orgán, jmenováni proděkani.« Dále se změnila struktura kateder, tři katedry byly zrušeny, nová struktura nyní prý více odpovídá personálním kapacitám a moderním trendům v oblasti práva: »Výrazně poklesl počet zaměstnanců, o 60 na 110. Pro letošní rok jsme ušetřili 11 milionů korun. Zavedli jsme kreditní systém, byly připraveny vnitřní vyhlášky fakulty, které znemožňují nestandardní uznávání zápočtů a zkoušek.« Dle Pospíšila navzdory nedávné krizi zájem o studium na fakultě téměř desetkrát převyšuje počet studentů, které lze přijmout. Studium na fakultě je už nyní, jak Pospíšil tvrdil, standardní. S tím souhlasila i šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Podle ní teď fakulta už funguje naprosto transparentním způsobem. Akreditační komise proto rozhodla, že fakulta může opět udělovat titul doktora práv JUDr.
Pospíšil možná jen splnil stranický úkol
Pospíšil jako svého nástupce ve funkci děkana doporučuje současného proděkana a právního experta Karla Eliáše. »Proč se Eliáš nestal děkanem hned po Zachariášovi? Proč musel být děkanem nejprve Pospíšil, který byl značně zatížen výkonem parlamentních a stranických funkcí? Nemám pro to důkazy, ale vypadá to, že musel takříkajíc zamést stopy. Vždyť mezi rychlostudenty byla řada členů ODS. Možná to dostal jako stranický úkol,« myslí si plzeňský zastupitel Jiří Valenta (KSČM). Valenta též relativizoval význam snižování počtu zaměstnanců. Podle něj museli odejít nejvíce zprofanovaní aktéři kauzy. Pokud navíc odešli pedagogové, kteří vyučovali dvě hodiny týdně apod., tak to nepovažuje za výrazné snižování stavu, ač při nasčítání takových případů vypadá číslo 60 jako radikální.
Rektor nevyloučil opětovný zvrat
Rektor univerzity Josef Průša naznačil, že současný vývoj okolo plzeňských práv nemusí být nezvratný. V září se totiž bude volit nový děkan fakulty. Volit jej bude akademický senát ve stejném složení, v jakém podporoval předchozí vedení fakulty, kdy děkanem byl Jaroslav Zachariáš a proděkanem Milan Kindl, kteří po propuknutí aféry museli ze školy odejít.
Podle Průši by seznam »rychlostudentů«, kterým má být odebrán titul, měl být hotov před 10. srpnem, kdy rektor odjíždí na dovolenou. S žádostí o doložení některých dokumentů byla obeslána asi stovka lidí. O koho šlo, nebude ale ani v srpnu s ohledem na zákon o ochraně osobních údajů zveřejněno. Podle Dvořákové jde ale vesměs o lidi, jejichž jména se již v médiích objevila.
Dvořáková už není tak radikální
Dvořáková upozornila, že akreditační komise bude dál na plzeňská práva dohlížet více než na jiné školy. Chce např. vidět složení zkušebních komisí. Komise a vedení fakulty se také dohodly, že omezení akreditace u doktorského studijního programu trvá. Důvodem je i to, že minulé vedení nabralo příliš mnoho doktorandů. Omezení by mohlo skončit na jaře 2011. Ačkoliv dosavadní vývoj na fakultě dle všeho směřuje k jisté stabilizaci, Dvořáková vyjádřila údiv, že nikdo nešetří události, které se na fakultě děly za Pospíšilových předchůdců: »Je to dosti netradiční.« Podle Valenty už Dvořáková v kauze není tak radikální jako dříve. Dává to do souvislosti s velkým politickým tlakem, kterému byla vystavena, a to nejen ze strany ODS, ale i ČSSD. I její vlivní funkcionáři totiž dle některých informací byli mezi »turbostudenty«. »Pokud chtěla zůstat dál ve funkci, asi jí nezbylo nic jiného, než se trochu stáhnout,« dodal Valenta ohledně předsedkyně akreditační komise.
16. 7. 2010(ma)
www.halonoviny.cz